Baleron wędzony gotowany

Dodane przez Leszek - wt., 31 Marzec 2015
Baleron a także inne wędzonki wykonuje się podobne. Trzeba pamiętać, że do wędzonek bardziej tłustych trzeba dodać trochę więcej soli i gotować też w nieco wyższej temperaturze.  Święta „za pasem”  a więc do dzieła! Zróbcie baleron taki jak Wam smakuje.
Baleron wędzony gotowany
Składniki
  • 450 gram „Peklosmaczku W
  • 1,1 litra wody (przegotowanej i wystudzonej)
  • 1,5 litra wywaru przypraw (wcześniej przygotowanego):  [10 szt (2g) liścia laurowego + 40 szt (5g) ziela angielskiego w ziarnach + 1 główka czosnku świeżego (najlepiej polski) + 1,5 wody]
  • oraz dodatkowo: liść laurowy, ziele angielskie i sól kuchenna  wrzucone do wody w czasie gotowania szynki po wędzeniu
Sposób przygotowania
UWAGA ! Aby nie rozpisywać się zbyt długo na temat technologii peklowania, wędzenia i gotowania odsyłam do mojego szczegółowego opisu „Szynki wędzonej gotowanej”. Technologia jest identyczna. 

Peklowanie
Przygotowałem 1,5 litra wywaru, który dolałem do 1,1 litra przegotowanej wody, dodałem 450 gram „Peklosmaczku W
Karkówkę wieprzową bez kości zakupiłem w pobliskiej masarni. Ważne jest aby karkówka nie ważyła więcej niż 1,8 kg. Większe sztuki mogą pochodzić ze starych (niesmacznych) świń. Ponadto są bardziej otłuszczone a czasami „pachną” knurem. 

Aby mięso zapeklowało równomiernie ponakłuwałem je siekaczem. A potem nastrzykiwałem, peklowałem i osuszałem – jak ? – zobaczcie opis „szynka wędzona gotowana

Wędzenie
Karkówki zawiesiłem na sznurku (można także zrolować – będzie bardziej zwięzły).
Dalszy szczegółowy opis wędzenia znajdziecie przy opisie „szynka wędzona gotowana

Gotowanie
Uwędzony baleron (poprzedno zwany karczek)  włożyłem do wrzącej wody doprawionej liściem laurowym, solą i zielem angielskim i gotowałem do chwili aż w środku termometr wskazał mi 78 stopni Celsjusza. Potem zanurzyłem go w zimnej wodzie i zawiesiłem w chłodnym miejscu do wystygnięcia. 
Więcej szczegółów o gotowaniu znajdziecie przy opisie „szynka wędzona gotowana

Wszystkie niezbędne przyprawy i materiały znajdziesz na stronie www.tradismak.pl

Więcej przepisów

Przyprawa
Surowiec

Komentarze