Kiełbasę z serem w jelitach wieprzowych już robiłem. Teraz stwierdziłem, że zrobię sobie parzoną kiełbasę w osłonce termokurczliwej i dodam sobie jeszcze do niej kawałki suszonej papryki. Nadziewanie do takiej osłonki idzie bardzo szybko (nie trzeba używać i brudzić nadziewarki wystarczy naładować farsz łyżką). Jeśli ktoś lubi eksperymentować z kiełbasą, to taki wyrób powinien przypaść mu do gustu, a zamiast sera i papryki może dać do środka swoje ulubione dodatki.
Składniki
- 2,5 kg mięsa chudego z szynki wieprzowej
- 2,5 kg boczku wieprzowego bez żeberek i skóry
- 9 czubatych łyżeczek (80g) Peklosmaczku K ( 1 szt. opakowania a 80g) (mieszanka soli peklującej z niewielką ilością dodatków smakowych do peklowania mięs na sucho) (zamiennie można użyć zwykłej soli kuchennej w tej samej proporcji)
- 12 czubatych łyżeczek (70g) Dobry Smak Art - Grill (charakter tej mieszance nadają:
cebula, pieprz gałka muszkatołowa) - 700 g sera żółtego typu Gouda
- 150 g płatków papryki czerwonej
- 150 g płatków papryki zielonej
- 2 szklanki (0,5 litra) wody
- 4 metry osłonek termokurczliwych o średnicy 55 mm
Sposób przygotowania
- Mięso z szynki i boczek pokroiłem na kostkę tak aby weszły mi do mojej maszynki alfa nr 32. Następnie szynkę zmieliłem na sitku o średnicy oczek 10 mm a boczek na sitku o średnicy oczek 4,5 mm.
- Ser pokroiłem na niewielkie kostki
- Do zmielonego mięsa dodałem przyprawy i zacząłem mieszać. W trakcie mieszania stopniowo dolewałem 2 szklanki (0,5 litra) wody razem z namoczoną w tej wodzie papryką (na 10 minut wsypałem płatki papryki do wody aby napęczniały i zrobiły się bardziej miękkie). Mieszałem około 15-20 minut do uzyskania odpowiedniej kleistości. Pod koniec mieszania wsypałem pokrojony wcześniej ser. Po wymieszaniu mięso odstawiłem w chłodne miejsce na około 2 godziny.
- Po 2 godzinach mięso ponownie przemieszałem przez około 5 minut i zacząłem nadziewać w namoczone wcześniej osłonki termokurczliwe. Długości kawałków można sobie ustalić według uznania. Ja zrobiłem sobie kawałki około 20 cm.
- Po nadzianiu kiełbasę wrzuciłem do wody o temperaturze około 80stopni C i parzyłem tak długo aż w środku wyrobu uzyskałem 72 stopnie C.
- Gdy kiełbasa osiągnęła wymaganą temperaturę to ułożyłem ją na płasko obok siebie w chłodnym miejscu, aby się odpowiednio wystudziła.
- Wystudzona kiełbasa jest gotowa do spożycia.
Więcej przepisów
Rodzaj wyrobu
Przyprawa
Surowiec