Tym razem postanowiłem wykorzystać kawałek uwędzonego sera typu Feta. Uwędzony ser typu Feta, głównie wykorzystuję do sałatek, ale tym razem zostało go trochę więcej niż przypuszczałem. W związku z tym, że miałem zaplanowany wyrób kiełbas, postanowiłem zrobić małą próbę. Do przyprawionego już farszu, dodałem pokrojoną wędzoną fetę i bardzo delikatnie przemieszałem. Wędzona feta oddała swój smak do farszu mięsnego, przez co kiełbaska miała delikatny, lekko mleczny posmak. Bardzo dobrze smakowała zarówno na zimno, także po ugotowaniu oraz w wersji grillowanej.

Składniki
Mięso
- 0,5 kg szynki wieprzowej, zmielone na sitkach o średnicy oczek 10 mm
- 0,5 kg boczku wieprzowego bez skóry, zmielone na sitkach o średnicy oczek 4,5 mm
Przyprawy
- 14 g (2 czubate łyżeczki) Peklosmaczek K (kiełbaska będzie różowa na przekroju) lub sól kuchenna (wówczas kiełbaska będzie szara na przekroju)
- 12 g (2czubaet łyżeczki) przyprawy Dobry Smak Art-grill .Charakter tej mieszance nadają cebula, pieprz, gałka muszkatołowa ...)
- 5 g (1łyżeczka) przyprawy Solo Smak Curry (Orientalna mieszanka sproszkowanych wysokiej jakości naturalnych przypraw: m.in. kurkuma, cebula, czosnek, papryka słodka, cynamon, kmin rzymski, lubczyk, kardamon)
- 100 g wędzonego sera typu Feta (przepis dostępny na blogu)
Inne
- 200 ml wody (przegotowanej, schłodzonej)
- 1,5 - 2 metrów jelita wieprzowe kaliber 26/28 na kilogram mięsa
Sposób przygotowania
Czynności wstępne
- Dzień przed planowanym nadziewaniem, jelita kilkukrotnie przepłukałem w letniej wodzie, następnie pozostawiłem namoczone na ok. 24 godziny. Dobrze jest kilka razy wymienić wodę, w celu pozbycia się nadmiaru soli.
- Do miski z mięsem wsypałem przyprawy, Peklosmaczek K, wodę i mieszałem do czasu aż poczułem że mięso stało się kleiste.
- Na sam koniec dodałem pokrojony w kostkę (można też pokruszyć) wędzony ser typu Feta, i delikatnie przemieszałem, tak aby go nie zmiażdżyć
Nadziewanie
- Kiełbasy nadziewałem przy użyciu nadziewarki pionowej o pojemności 3 litrów, z założonym lejkiem o średnicy 19 mm.
- Wycisnąłem farsz, tak aby wystawał ok 1 cm z lejka i nałożyłem jelita na lejek, (dzięki wystającemu farszowi, jelita łatwiej się naciąga)
- Farsz nadziałem w jelita, tak aby można było jeszcze okręcić i uformować około 15 cm kawałki kiełbasy.
- Tak uformowane kiełbaski odwiesiłem na ok. 12 godzin do osadzania.
Parzenie
- Przygotowałem wodę do parzenia w takiej ilości aby zakrywała kiełbasy.
- Kiełbasy związałem sznurkiem w jeden pęczek (ułatwi mi to późniejsze wyciąganie z wody)
- Gdy woda osiągnęła temperaturę około 75 °C, włożyłem kiełbasy do garnka i kontrolowałem temperaturę wewnątrz wyrobu, oraz temperaturę wody.
- Gdy temperatura wewnątrz kiełbasy wyniosła 72°C, kiełbasę wyjąłem z garnka.
Studzenie
- Po osiągnięciu temperatury, część kiełbasy od razu trafiła na talerz, a druga część trafiła pod zimny prysznic do studzenia.
- Wskazówka: zanurzenie kiełbasy w zimnej wodzie zapobiega marszczeniu się osłonki.
- Kiełbaski są smaczne zarówno w wersji parzonej jak również grillowanej.
Wszystkie niezbędne przyprawy i materiały znajdziesz na stronie www.tradismak.pl
Więcej przepisów
Rodzaj wyrobu
Surowiec