Przepis na kiełbasę wiejską "Szara rozkosz"

Dodane przez Irek - pt., 20 Wrzesień 2013
Polecam i zachęcam do zrobienia fantastycznej kiełbaski wędzonej i pieczonej w dymie bez parzenia w wodzie. Pod presją mojej rodziny właśnie tę kiełbaskę robię najczęściej. Jest to przysmak rodzinny ale jak mówi moja żona bardzo nieekonomiczny – szybko znika z lodówki. A ja znowu muszę zakasać rękawy i mielić, doprawiać, wędzić … i tak „w koło Macieju” co najmniej 3 razy w miesiącu. Dlatego też zdradzam Wam recepturę aż na 5 kg!
Przepis na kiełbasę wiejską "Szara rozkosz"
Składniki
 • 3 kg mięso wieprzowe chude (najlepiej z szynki – nigdy z łopatki bo będzie gumiasta)
 • 2 kg mięso wieprzowe tłuste (np. boczek wieprzowy bez skóry i żeber)
 • 14 czubatych łyżeczek (80g) przyprawy „Dobry Smak Rozkoszna” (ok. 2 szt. opakowań a 40g)
 • 10 czubatych łyżeczek (90g) soli kuchennej
 • 3 szklanki gorącej wody (80 st.C)
 • 10 mb jelita wieprzowe cienkie
Sposób przygotowania
 • Mięso umyłem w wodzie a następnie zmieliłem:
  mięso chude na sitku o średnicy oczek 10 mm a mięso tłuste na sitku 5 mm
 • Do zmielonego mięsa dodałem sól i przyprawę „Dobry Smak Rozkoszna”, krótko zamieszałem
 • Do farszu dolałem gorącą wodę i całość zmieszałem przy użyciu drewnianej łopatki do momentu uzyskania sztywnego farszu.
  Uwaga – im dłużej będziesz mieszał tym farsz będzie bardziej kleisty a kiełbasa bardziej zbita, mniej krucha. W tej kiełbasie nie zobaczysz już smakowitej galaretki, żałuj ! 
 • Po mieszaniu, napełniłem farszem jelita wieprzowe za pomocą nadziewarki pionowej i zaraz rozpocząłem wędzenie
  Uwaga – nie odstawiaj wędliny do tzw. „osadzania” jak to ma miejsce w innych wyrobach bo kiełbasa będzie bardziej zbita i mniej krucha!
 • Rozgrzałem moją wędzarkę (beczkę drewnianą z długim przewodem dymowym – ok. 2m)
 • Kiełbaskę w zwojach (bez odkręcania) zawiesiłem na kijach i podgrzewałem bez dymu (bez przykrycia) około 30 – 60 minut. To podgrzewanie kończę wtedy gdy powierzchnia kiełbasy jest całkowicie sucha.
 • Po zakończeniu pierwszego etapu wędzenia (osuszania) zakryłem wędzarkę workiem jutowym, wbiłem w kiełbasę sondę „termometru bagnetowego – elektronicznego”  i rozpocząłem wędzenie.
 • Na termometrze ustawiłem temperaturę „krytyczną” (końcową) 72 st.C  i po około 2 godzinach usłyszałem sygnał, że moja ulubiona „Szara rozkosz” jest już gotowa – została uwędzona i upieczona.
  Więcej na temat wędzenia na stronie sklepu www.tradismak.pl  w dziale „trociny, zrębki”
 • Gorącą kiełbasę wyjąłem bardzo ostrożnie (założyłem rękawice ochronne żaroodporne) i rozwiesiłem do wystygnięcia w piwnicy z uchylonym oknem.


Porada
Jeżeli nie masz swojej stałej wędzarni jak ja, dobrym rozwiązaniem będzie przenośny „Grill i wędzarnia w jednym”. Wówczas mieszkając nawet na osiedlu w bloku, wystarczy zapakować to urządzenie do bagażnika samochodu i wyjechać sobie w plener nad rzekę. Dwie przyjemności na raz: odpoczynek na „łonie natury” i smaczna wędzona kiełbaska …

Wszystkie niezbędne przyprawy i materiały znajdziesz na stronie www.tradismak.pl

Więcej przepisów

Surowiec

Komentarze

Robert (niezweryfikowany)

Robiłem ja wyszła znakomicie dałem tylko połowe mniej soli jak w przepisie Polecam przepis na świeta znowu bedę robił

sob., 10/03/2018 - 18:42 Adres
adasko73 (niezweryfikowany)

Witam.
Fajnie wszystko piszesz tylko nie piszesz jaką masz temperaturę w wędzarni od początku do końca wędzenia .
Pozdrawiam.

ndz., 14/10/2018 - 15:55 Adres
admin

Dodane przez adasko73 (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Temperatura w wędzarni jest drugorzędna. Najważniejsza jest kontrola temperatury mierzonej wewnątrz kiełbasy. Ale jest zapytanie więc odpowiadam: temperatura osuszania (bez dymu) ok 40 - 50 st.C ok. 60 minut (przerwać gdy powierzchnia jest sucha, może być nawet lekko przypieczona), potem zaczynamy wędzić (wsypujemy zrębki namoczone), temp. wewnątrz komory ok. 60 st.C , wędzenie do momentu aż barwa będzie jasno brązowa (czas od 1 godziny do kilku godzin). Potem podnosimy temperaturę do ok. 120 st.C (uchylając drzwiczki komory paleniska lub innego zamknięcia), pieczemy ok. 1 godziny aż do momentu osiągnięcia temperatury wewnątrz kawałka kiełbasy ok. 72 st.C

czw., 18/10/2018 - 07:30 Adres