Wśród wyrobów na zimno, szynka jest jednym z moich ulubionych mięs. Zawsze używam szynki kulki (myszka, fachowa nazwa: mięsień czworogłowy uda. Szynka taka po uwędzeniu jest bardzo delikatna, a nie dodając dużo przypraw będziemy mogli się delektować smakiem mięsa. Uwędzoną szynkę, najlepiej kroić w cieniutkie plastry.
Składniki
- 1 kg szynki (kulka, myszka)
- 4 szklanki (1 litr) przegotowanej i wystudzonej wody – do sporządzenia solanki
- 12 czubatych łyżeczek (100g) Peklosmaczku W – do sporządzenia solanki (mieszanka soli peklującej z dodatkami smakowymi
- 3 ząbki czosnku
- Kilka liści laurowych
- Kilka ziaren ziela angielskiego
Sposób przygotowania
- Szynkę obmyłem pod zimną wodą,
- Sporządziłem solankę (wymieszałem Peklosmaczek W i wodę) i nastrzyknąłem nią szynkę w kilku miejscach, aby mieć pewność, że się równomiernie przepekluje.
- Jeśli nie dysponujemy nastrzykiwarką lub strzykawką, wystarczy mięso ponakłuwać widelcem lub siekaczem, aby ułatwić solance przedostanie się do wnętrza mięsa.
- Szynkę zalałem resztą solanki, oraz wrzuciłem czosnek liście laurowe i ziele angielskie.
- Uwaga, należy zwrócić uwagę aby mięso nie wystawało z solanki!
- Odstawiłem nastrzykniętą i zalaną solanką szynkę w chłodne miejsce na czas 5 dni.
- Następnie wyciągnąłem mięso z solanki, obsuszyłem lekko ręcznikiem papierowym.
- Szynkę powiesiłem do obeschnięcia na noc w temperaturze pokojowej.
- Przed wędzeniem, każdy wyrób musi być dokładnie obsuszony.
- Ja używam wędzarni elektrycznej i osuszanie a potem wędzenie wykonałem następująco: Temperaturę ustawiłem na 50 stopni, włączyłem wentylator i otworzyłem maksymalnie kominek aby był przepływ ciepłego powietrza. Temperatura wewnątrz komory powinna osiągać około 30 - 35 C. W takich warunkach osuszanie zajęło mi około 1,5 godziny tzn. do czasu aż, wyrób był suchy w dotyku.
- Po tym czasie powierzchnia szynki była już sucha, a więc rozpocząłem właściwe wędzenie.
- W miejsce wentylatora założyłem i włączyłem dymogenerator zasypany zrębkami bukowo-olchowymi
- Temperaturę ustawiłem na 30 stopni i tak wędziłem przez około 6 godzin, stale pilnując temperatury wewnątrz wyrobu. Nie powinna ona przekroczyć 35 C. Uwędzoną szynkę odwiesiłem w chłodne i przewiewne miejsce do ostygnięcia.
- Przez kolejne dwa dni proces powtórzyłem, z tym wyjątkiem, że osuszanie trwało około godziny, a wędzenie skróciłem do 5 godzin.
- Przed rozkrojeniem szynce pozwoliłem ostygną i obeschnąć, odwieszając ją na dwa dni w suche, chłodne i przewiewne miejsce.
Wszystkie niezbędne przyprawy i materiały znajdziesz na stronie www.tradismak.pl
Więcej przepisów
Rodzaj wyrobu
Przyprawa
Surowiec