Szynka pieczona w 75 stopniach Celsjusza

Dodane przez Konrad - ndz., 14 Wrzesień 2014
Dzisiaj przedstawię trzeci wyrób z serii mięs pieczonych w niskiej temperaturze. Tym razem postanowiłem przygotować coś na uroczystą kolację i mój wybór padł na zgrabny kawałek szynki. Zdecydowałem, że temperaturę piekarnika ustawię na 75 stopni Celsjusza tak, aby mięso bardzo powoli dochodziło do temperatury docelowej. Jako bazę marynaty wybrałem aromatyczną mieszankę pieprzu, lubczyku, pietruszki i czosnku. Po niespełna 3 godzinach pieczenia otrzymałem domową wędlinę. Okazała się strzałem w dziesiątkę. Soczysta, pachnąca i bardzo delikatna w smaku. Świetnie komponowała się ze świeżymi pomidorami i sałatką warzywną. Znikała z talerzy w błyskawicznym tempie! Już wiem, że taka szynka zawsze będzie gościła u mnie na świątecznym stole. Polecam z całego serca!<br />
Szynka pieczona w 75 stopniach Celsjusza
Składniki
  • 1 kg szynka wieprzowa
  • 4 czubate łyżeczki (28g) przyprawy "Dobry Smak Sekretna"
  • 2 czubate łyżeczki (16g) przyprawy "PdP Smaczuś"
  • 2 łyżeczki octu winnego
  • 4 łyżek oliwy
  • 4 łyżeczki musztardy sarepskiej
Sposób przygotowania
  • Przygotowałem marynatę mieszając: 4 czubate łyżeczki przyprawy "Dobry Smak Sekretna", 2 czubate łyżeczki przyprawy "PdP Smaczuś", 2 łyżeczki octu winnego, 4 łyżki oliwy i 4 łyżeczki musztardy sarepskiej.
  • Szynkę dokładnie natarłem marynatą z każdej strony.
  • Umieściłem szynkę w naczyniu. Przykryłem ją pokrywką i włożyłem do lodówki na 24 godziny.
  • Po 24 godzinach od włożenia szynki do lodówki nastawiłem piekarnik na 75°C z włączonym termoobiegiem.
  • Na patelni mocno rozgrzałem 4 łyżki oliwy.
  • Wyjąłem szynkę z lodówki i dokładnie obsmażyłem ją z każdej strony.
  • Włożyłem szynkę do naczynia żaroodpornego i wbiłem sondę termometru bagnetowego w najgrubszym miejscu kawałka mięsa tak aby końcówka sondy znalazła się w nieco głębiej niż środek szynki (ciut bliżej dna naczynia)
  • Ustawiłem termometr na temperaturę docelową 68°C.
  • Gdy piekarnik nagrzał się do 75°C włożyłem naczynie z szynką i wbitą sondą termometru. Naczynie zostawiłem otwarte - nie zamykałem go pokrywką.
  • Piekłem go tak długo aż termometr zaalarmował mnie głośnym dźwiękiem, że temperatura 68°C została osiągnięta. U mnie trwało to niemal 3 godziny od momentu włożenia mięsa do nagrzanego piekarnika.
  • Tak upieczone mięso wyjąłem i zostawiłem do całkowitego ostygnięcia.
  • Pokroiłem w plastry i podałem jako część zimnej płyty na kolację. Kanapki z domową szynką i świeżymi pomidorami były przepyszne. Smakowały wszystkim gościom.

Wszystkie niezbędne przyprawy i materiały znajdziesz na stronie www.tradismak.pl

Komentarze

Duta (niezweryfikowany)

Mam prośbę odnośnie powyższego przepisu. Proszę powiedzieć - Czy dalsze pieczenie szyneczki odbywało się na termoobiegu czy tylko nagrzanie piekarnika do pożądanej temperatury a potem już górna i dolna grzałka piekarnia?

pt., 19/09/2014 - 14:53 Adres
Paweł (niezweryfikowany)

Proszę o informację jaki inny kawałek mięsa wieprzowego można potraktować w ten sposób. Jakie ewentualne środki dodatkowe zastosować.

śr., 29/04/2015 - 10:29 Adres
admin

Dodane przez Michał Gabrylewicz (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Ligawa wołowa jest mięsem bardzo chudym ale wyjątkowo twardym i szybkie gotowanie w wysokiej temperaturze nie przyniesie pożądanych efektów. Będzie "wiórowate", suche  i niezbyt smaczne. Dlatego gotowane długo w niskiej temp. np. 72 st. C ale dłużej jak mięso wieprzowe np. ok. 6 - 7 godzin. Będzie wówczas soczyste i kruche.

pon., 06/08/2018 - 15:22 Adres
Tommi (niezweryfikowany)

Pieklem szynke 1.5kg. termoobieg na 75C.... szynka po 4h osiagnela 65C i juz wylacyzlem piekarnik bo sie balem wysuszenia.
Mieso wyszlo smaczne.

pt., 28/09/2018 - 23:32 Adres
Wojtass (niezweryfikowany)

Piekę szynkę 1.1kg w termoobiegu z sondą już 10h wstepnie w temperaturze 75stopni - 9h i osiągnęło 65 stopni. Wkoncu ustawiłem na 80stopni i w ciągu godziny osiągnąłem 68 stopni. Zaraz będę próbować. Piekarnik mam whirlpool sense 6... Jakbym chciał nastawić na wyrob własny z sondą to piekarnik nastawia mi automatycznie 100 stopni, których nie mogę zmienić na niższą temperaturę. Czy 10h nie jest przegięciem??

pt., 10/01/2020 - 19:47 Adres
admin

Dodane przez Wojtass (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Prosimy napisać jak wyszedł wyrób. Wydaje się, że 10 godzin to długo, ale sami jesteśmy ciekawi efektu. W 100 stopniach piekliśmy karkówkę, w 90 stopniach schab, więc temperatura 100 stopni, którą sugeruja Pana piekarnik wydaje się sensowna. Warto spróbować.

wt., 28/01/2020 - 11:43 Adres
Jan (niezweryfikowany)

piekłem w ten sposób schabik, 7 dni leżakował w lodóce natarty mieszanką soli i peklosoli,zawiniety w folię spożywczą..potem ok 5 godz w temp..70 stopni..potem jeszcze 2-3 godz w 80 stopniach..aha..po 7 dniach opłukałem ze soli..natarłem przyprawami..sos sojowy.musztarda..papryka .pieprz.majeranek zioła prowansalskie..i do piecyka..wyszedł soczysty,

wt., 13/12/2022 - 13:04 Adres