Zawsze gdy robiłem domowy smalczyk najpierw słoninę topiłem dodawałem cebulę i przyprawy. Kiedyś postanowiłem uprościć sobie trochę robotę i pominąłem topienie słoniny. Wszystkie składniki załadowałem do słoika i gotowałem je tak samo jak np. kiełbasy (trzykrotnie). Efekt mnie zaskoczył! Smalczyk palce lizać! Spróbujcie a także będziecie mile zaskoczeni!
Składniki
- 1,600 kg słonina bez skóry
- 0,340 kg cebula smażona (580g świeża obrana)
- 7 czubatych łyżeczek (2/3 opakowanie - 30g) „Dobry Smak Krupniok śląski”
- 3 czubate łyżeczki (30g) sól kuchenna
- 10 szt. kompletnych (z wieczkiem) słoików a 280 ml
- Arkusz etykiet (14szt) – nadwyżka etykiet przyda się do oklejenia innych wyrobów w słoikach
Sposób przygotowania
- Słoninę opłukałem w zimnej wodzie i zmieliłem ją na sitku o średnicy oczek 8 mm
- Cebulę obrałem z łupin, pokroiłem w plastry i podsmażyłem.
- Pod koniec smażenia cebuli dodałem sól i przyprawę „Dobry Smak Krupniok śląski”
- Zmieszałem zmieloną słoninę z usmażoną cebulą, solą i mieszanką przypraw
Napełniane i gotowanie słoików (pasteryzacja)
(Czynności związane z napełnianiem gotowaniem, znakowaniem i przechowywaniem słoików są zawsze takie same jak w innych opisanych recepturach słoikowych wyrobów ale dla utrwalenia powtórzę je jeszcze raz)
- Umyte słoiki a 280 ml (lub 350 ml), napełniłem mieszanką słoniny, cebuli, przypraw i soli przy użyciu lejka (ważne!,- brzegi nie mogą być zabrudzone farszem), zakręciłem dokładnie nowe, czyste wieczko.
- Następnie do garnka do gotowania słoików wstawiłem słoiki, zalałem wodą (nigdy wrzątkiem, bo mogą popękać!) do wysokości kołnierza słoika i rozpocząłem podgrzewanie
- Gdy woda zaczęła wrzeć (po ok. 10 minut), zmniejszyłem ogień i gotowałem pod przykryciem 60 minut
- Wyjąłem słoiki i odstawiłem na 24 godziny (temperatura pokojowa)
- Ponownie słoiki poddałem gotowaniu przez 60 minut i znowu odstawiłem je na 24 godziny w temp. pokojowej
- Dla pewności powtórzyłem po raz trzeci gotowanie.
- Tym razem po wstępnym wystudzeniu schowałem je do chłodnej śpiżarni. Tak przygotowany słoik można bez obaw przetrzymywać nawet przez rok … a może i dłużej, pod warunkiem, że wieczko nie wpuści powietrza lub się wybrzuszy!
Porada - Jeżeli chcę mieć smalczyk „na bogato” połowę słoniny zamieniam na ugotowane do miękkości mięso z karkówki, łopatki lub szynki i dalej postępuję tak jak opisałem w „sposobie przygotowania”
- Do wyrobów smarownych (smalce, pasztety, dżemy, konfitury itp.) polecam słoiki a 280 ml bo są płytkie i szerokie co umożliwia łatwiejsze nabieranie zawartości na łopatkę do smarowania, natomiast słoiki a 350 ml używam do przygotowania wyrobów krojonych np. kiełbas bo łatwo się z nich wyciąga mięsko (słoik nie ma zagięć)
- Aby zapamiętać co znajduje się w słoiku i kiedy to zrobiłem na każdy słoik nakleiłem etykietę (można nabyć je także w tradismak.pl)
Wszystkie niezbędne przyprawy i materiały znajdziesz na stronie www.tradismak.pl
Więcej przepisów
Rodzaj wyrobu
Przyprawa
Surowiec