Łosoś złota rybka na zimno

Dodane przez Michał - czw., 30 Kwiecień 2026
Jeśli chcemy aby nasz wyrób miał ciemniejszy kolor, wystarczy użyć do wędzenia zrębek np. z czereśni lub śliwy. Wówczas barwa naszego wyrobu będzie wpadać w kolor ciemno czerwony, a nawet bordowy. W tym przepisie do uwędzenia użyłem zrębek ze śliwy, a jako przyprawę – niezastąpioną do ryb – Dobry Smak Złota Rybka.
Łosoś złota rybka na zimno
Składniki
  • 1 kg filetu z łososia
  • 100 g (ok. 7 łyżek) soli kamiennej niejodowanej
  • 100 g (ok. 8 łyżek) cukru
  • 20 g (ok 6 łyżeczek) przyprawy Dobry Smak Złota Rybka (Kompozycja przypraw przeznaczona do ryb. Delikatny smak, z wyraźną nutą warzywną oraz z dodatkiem kopru i pietruszki i mielonej skórki cytrynowej)
  • 10 g (ok. 6 łyżeczek) przyprawy Dobry Smak Złota Rybka – jako posypka
Sposób przygotowania
  • Łososia obmyłem i dokładnie obsuszyłem ręcznikiem papierowym
  • Cukier, sól kamienną niejodowaną, oraz przyprawę Dobry Smak Złota Rybka, wymieszałem razem.
  • Tak przygotowaną mieszanką dokładnie natarłem płat łososia, po czym zawinąłem go w folię spożywczą
  • Łososia wstawiłem na 24 godziny do lodówki do zamarynowania.
  • Po tym czasie łososia obmyłem pod zimną wodą, a następnie delikatnie posypałem przyprawą  Dobry Smak Złota Rybka.

Wędzenie

Pierwszym, bardzo ważnym etapem wędzenia jest osuszanie. Osuszanie w wędzarni elektrycznej wykonałem następująco:

  • W miejsce dymogeneratora, włożyłem wentylator i nastawiłem temperaturę na 30 st. C.
  • W wędzarni umieściłem sondę z termometru elektronicznego, aby stale kontrolować temperaturę. Temperatura w komorze nie powinna przekraczać podczas osuszania 25 st. C.
  • Łososia ułożyłem na siatce ze stali nierdzewnej, skórą do dołu.
  • Przy całkowicie otwartym kominku, osuszałem rybkę przez około 2 godziny, do czasu całkowitego obsuszenia.
  • Kiedy płat łososia był już całkowicie obsuszony w miejsce wentylatora włożyłem dymogenerator, zasypany zrębkami ze śliwy.
  • Temperaturę na regulatorze nastawiłem na 20 st. C. i przy na całkowicie otwartym kominku wędziłem łososia przez 8 godzin.
  • W komorze zawsze zawieszam termometr cyfrowy z sondą, aby stale kontrolować temperaturę wędzenia.
  • Podczas wędzenia w zimnym dymnie, nieraz wystarcza włączony dymogenerator, bez włączania grzałki.
  • Po upływie 8 godzin filet wyciągnąłem i odłożyłem na 24 godziny do wystygnięcia
  • Na drugi dzień ponowiłem wędzenie, pomijając osuszanie, czyli
    • Do nagrzanego do temperatury ok. 25 st. C wędzarnika włożyłem płat łososia
    • Włączyłem dymogenerator zasypany zrębkami z czereśni i nastawiłem regulator na 20 st. C.
  • Znów jak przy pierwszym wędzeniu kontrolowałem temperaturę wewnątrz komory i wędziłem przez 8 godzin

Po upływie 8 godzin, łososia odstawiłem do wystygnięcia na 12 godzin.

Zrębki z czereśni powodują, że z zewnątrz nasze wyroby będą miały ciemniejszy kolor, niż w przypadku wędzenia zrębkami np. bukowo-olchowymi 

Więcej przepisów

Rodzaj wyrobu
Surowiec