Jajka wędzone

Dodane przez Michał - śr., 23 Styczeń 2019
Co by tu jeszcze uwędzić…JAJKA!!! Nie raz napotykałem na różnych forach informacje o wędzonych jajkach. Zazwyczaj traktowałem to jako fanaberię i niezbyt mnie to przekonywało. Mimo to przy okazji wędzenia serków, postanowiłem dorzucić parę jajek na kratkę. Część jajek postanowiłem, obtoczyć w ulubionych mieszankach przyprawowych, a część pozostała bez przypraw. Rezultat, naprawdę mnie zaskoczył, nie spodziewałem się, że będą tak smaczne. W dodatku bardzo efektownie prezentują się na talerzu, a na Wielkanoc przepis będzie jak znalazł
Jajka wędzone
Składniki
  • 10 jajek (najlepiej swojskie)
  • 1 litr przegotowanej i wystudzonej wody (ważne żeby woda zakrywała jajka)
  • 60 g (ok. 7 łyżeczek) soli kuchennej
  • Ok. 20 g przypraw „PdP-Vega ” Ja użyłem Pdp Vega Jarska (Uniwersalna mieszanka naturalnych przypraw, warzyw i ziół, wzbogaca smak wszystkich potraw.), oraz Pdp Vega Kolonialna (Charakter tej przyprawie nadają: cebula, pieprz czarny, czosnek, cząber, kminek, papryka czerwona słodka, chili, tymianek)
Sposób przygotowania
#N/A

Więcej przepisów

Surowiec

Komentarze

Michał

Dodane przez Abadeon (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Trafne spostrzeżenie :) Jeżeli jajka mają być gotowane na twardo to ich parzenie nie jest potrzebne. Robię to jednak odruchowo ponieważ najczęściej korzystam ze swojskich jajek , które nie są dezynfekowane/ sterylizowane przez gospodarza.

wt., 30/06/2020 - 10:24 Adres