Przepisy z surowcem: podgardle

Kiełbasa drwala

Dodane przez Michał - pt., 31 Styczeń 2025
Ostatnio dużą popularnością cieszą się przepisy na tzw. Kiełbasę Drwala, której główna przyprawą jest czosnek niedźwiedzi. Zainspirowany tymi przepisami, zrobiłem własną wersję Kiełbasy Drwala, na bazie przyprawy Sułtańskiej – której głównym składnikiem jest właśnie czosnek niedźwiedzi. Dodatkowo zrobiłem ją w wersji kruchej… niebo w gębie

Kiełbasa podsuszana na rosole

Dodane przez Michał - pt., 25 Październik 2024
Kiełbasa podsuszona, bardzo czosnkowa i z widocznymi połówkami ziaren pieprzu czarnego, charakteryzuje się zdecydowanym smakiem. Tym razem, dodatkowo pokusiłem się o małe zmiany, a mianowicie dodałem przyprawę Sułtańską, w której główną nutę smakową stanowi czosnek niedźwiedzi, oraz wodę zastąpiłem rosołem wieprzowym.

Pasztet cebulowy wędzony

Dodane przez Przemek - sob., 31 Sierpień 2024
Czy pasztet można doprawić gotową mieszanką do krupnioka białego? A kto mi zabroni? Nie miałem przyprawy do pasztetu, której zazwyczaj używam, ale miałem przyprawę do krupnioka właśnie. Przeczytałem skład (w sumie podobny) i zacząłem działać. Pasztet wyszedł wyśmienity. Bardziej cebulowy (nie zrezygnowałem z dodania świeżej cebuli, mimo że było jej sporo w użytej mieszance), ale mi to akurat odpowiada.

Krupniok czarny rozkoszny

Dodane przez Michał - wt., 30 Lipiec 2024
Przygotowując krupnioki (czarne i białe), zawsze robię większą ilość, oddzielając przy tym część farszu pod nowy smak. Tym razem zostało mi pół torebki przyprawy Dobry Smak Rozkoszna – z dominującym czosnkiem i grubo mielonym pieprzem. Dodanie tej mieszanki, nadało krupniokowi czosnkowego posmaku, a kawałki pieprzu podbiły jego ostrość.

Pasztet borowikowy

Dodane przez Michał - czw., 30 Listopad 2023
Pasztet z grzybami zawsze kusi swym zapachem i smakiem. Jest bardzo aromatyczny, a podawany np. z żurawiną nie ma sobie równych. Oczywiście można zastosować świeże grzyby, wcześniej podsmażając je z cebulką, ale suszone są łatwiej dostępne. Dodałem przyprawę dedykowaną do Pasztetu leśnego, która w sobie posiada suszone pieczarki i prażoną cebulkę, co dodatkowo podbija smak pasztetu.

Krupniok

Dodane przez Michał - pt., 30 Czerwiec 2023
Nie wyobrażam sobie grilla bez krupnioków, obojętnie czy z krwią czy białe. Dlatego zawsze przy jednej pracy wykonuję oba rodzaje. Zazwyczaj odkładam też część farszu i go trochę modyfikuję, aby znaleźć nowe smaki. Do podstawowego przepisu dodałem trochę przyprawy do pasztetu (Turbo FN), i tak oto powstał nowy bardziej aromatyczny krupniok.

Salceson majerankowy

Dodane przez Michał - śr., 26 Kwiecień 2023
Podstawowy przepis na salceson wiejski, postanowiłem wzbogacić trochę smakiem majeranku. W tym celu dodałem mieszankę przypraw do salcesonu białego (turbo smak CN). Wykorzystałem też osłonki tekstylne, przypominające kształtem żołądki wieprzowe. Dobrze też, mieć w zanadrzu osłonki poliamidowe w razie gdyby cały farsz nie zmieściłby się w osłonce tekstylnej.

Pasztet wieprzowy wędzony

Dodane przez Przemek - śr., 18 Styczeń 2023
Od dawna „chodził za mną” pasztet w wersji wędzonej. Popytałem jak się do tego zabrać, na co uważać i wziąłem się do pracy. Wiadomo obróbki troszkę więcej niż z pasztetem w słoiku czy zapiekanym w piekarniku, no ale spróbować trzeba. Smak gotowego wyrobu rekompensuje jednak cały nakład pracy. Wyrazisty smak pieprzu i majeranku dodatkowo wzmocniony aromatyczną gałką muszkatołową okazał się rewelacyjny w połączeniu z charakterystycznym posmakiem wędzenia. Polecam dla wszystkich miłośników „kopcenia”.

Krupniok śląski zapiekany

Dodane przez Przemek - wt., 25 Październik 2022
Zamiast nadziewać krupniok w osłonki, postanowiłem napełnić nim foremki i zapiec w piekarniku. Pomysł okazał się bardzo dobry. Po wystudzeniu można, go pokroić na chleb zamiast wędliny albo spożywać od razu po upieczeniu na gorąco. Smakowo w niczym nie ustępuje tradycyjnemu krupniokowi w osłonce. Do przyprawienia użyłem już sprawdzoną mieszankę do krupnioka białego o wyrazistym pikantnym smaku.

Czarno-białe ślimaki

Dodane przez Michał - czw., 14 Lipiec 2022
Zawsze robię przy jednej „robocie” krupniok czarny i biały. Tym razem postanowiłem nieco utrudnić sobie zadanie i zrobiłem dwukolorowe ślimaki z farszem krupnioka białego i czarnego. Wyrób taki przyciąga wzrok i ładnie się prezentuje. Drugą zaletą jest to, że osłonki baraniej po podsmażeniu nie trzeba ściągać, ponieważ jest cienka i delikatna.