Zawsze robię przy jednej „robocie” krupniok czarny i biały. Tym razem postanowiłem nieco utrudnić sobie zadanie i zrobiłem dwukolorowe ślimaki z farszem krupnioka białego i czarnego. Wyrób taki przyciąga wzrok i ładnie się prezentuje. Drugą zaletą jest to, że osłonki baraniej po podsmażeniu nie trzeba ściągać, ponieważ jest cienka i delikatna.
Składniki
- 60 g przyprawy Dobry Smak Krupniok śląski (Charakter tej mieszance nadają: cebula, ziele angielskie, pieprz czarny, majeranek).
- 10 g (2 czubate łyżeczki) przyprawy „Kartoflanka” - Turbo Smak Cn (Charakter tej mieszance nadają: pieprz czarny, majeranek, ziele angielskie)
Przyprawy do krupnioka czarnego
60g (całe opakowanie) przyprawy Solo Smak Krupniok Czarny (Charakter tej mieszance nadają: krew suszona, cebula, ziele angielskie, pieprz czarny, majeranek)
Sposób przygotowania
- Podgardle i skórki umyłem pod bieżącą wodą, a następnie włożyłem do garnka z wodą, liściem laurowym i zielem angielskim.
- Całość gotowałem do uzyskania miękkości – u mnie trwało to około 1,5 godziny
- Gdy mięso i skórki były już miękkie, od razu zmieliłem je na maszynce z założonym sitkiem o średnicy Ø 2,5mm.
- Surową wątrobę umyłem pod bieżącą wodą, powycinałem żyłki i również zmieliłem na sitku Ø 2,5 mm.
- Z rosołu w którym gotowało się mięso, odmierzyłem ok. 2 litrów rosołu i doprowadziłem do wrzenia.
- Następnie wsypałem do niego kaszę jęczmienną i gotowałem na małym ogniu, często mieszając do zmięknięcia. Kasza w trakcie duszenia wchłonie cały rosół – u mnie trwało to około 30 minut.
- Ugotowaną kaszę dodałem do zmielonego wcześniej mięsa, które zdążyło już trochę przestygnąć, a następnie tak przygotowany farsz podzieliłem na równe dwie części.
- Przyprawę Dobry Smak Krupniok śląski, oraz Turbo Smak Cn „Kartoflanka” – rozmieszałem w 125 ml zimnego rosołu, a następnie wlałem do jednej z misek z wcześniej podzielonym farszem.
- Przyprawę Solo Smak Krupniok Czarny, również rozpuściłem w 125 ml zimnego rosołu, a następnie dodałem do drugiej miski z farszem
- Oba farsze dokładnie wymieszałem
- Jelita baranie podzieliłem w odcinki ok 20- 30 cm, związując je z jednej strony.
- Krupnioki nadziewałem przy użyciu nadziewarki pionowej o pojemności 3 litrów, z założonym lejkiem o średnicy Ø19 mm.
- Nadziewanie rozpocząłem od farszu na krupniok biały, nadziewając jelita do połowy.
- Po wykorzystaniu całego farszu, jelita dopełniłem farszem na krupniok czarny, podwijając końcówkę, aby nie wiązać.
- Aby ślimaki się nie rozwijały, przekłułem na krzyż szpilkami do szaszłyków.
- Ślimaczki włożyłem do garnka z zagotowaną do 80°C wodą i parzyłem tak długo aż w środku osiągnąłem 72°C .Trwało to około 15 minut.
- Po osiągnięciu żądanej temperatury dwukolorowe ślimaki wyciągnąłem i przełożyłem pod bieżącą gorącą wodę, aby spłukać tłuszcz znajdujący się na zewnątrz osłonki.
Więcej przepisów
Przyprawa
Surowiec