Lato, lato i po lecie – ale najlepsze pocieszenie odnajdziesz … w pasztecie. Upały pożegnały nas już na dobre, babie lato ustępuje miejsca nadchodzącej jesieni. Czas o tyle przyjemny, że kolorowe liście napawają optymizmem przed zimą, a coraz chłodniejsze dni zachęcają do zjedzenia czegoś pożywnego i smakowitego. Pasztet już dawno nie gościł na moim stole ponieważ zwykle szykuję go na wyjątkowe okazje. Warto odświeżyć pamięć i rozpieścić podniebienie przed kolejnymi Świętami. Zachęcam do wypróbowania przepisu, którym zaskakuję moich najbliższych oraz przyjaciół. Mam w rodzinie parę łasuchów, którzy zamiast słodyczy wybierają pasztet pod choinkę lub na wielkanocny prezent.
Składniki
- 1,65 kg tuszki królika lub same udka
- 1,30 kg słoniny wieprzowej bez skóry
- 0,30 kg świeżej (surowej) wątroby wieprzowej
- ½ szklanki bułki tartej (lub 2 bułki czerstwe)
- 1 szt. jajko kurze
- 2 ząbki świeżego czosnku
- 3 listki liścia laurowego
- 5 kulek owoców jałowca
- ½ płaskiej łyżeczki chili
- 8 płaskich łyżeczek (40g) soli kuchennej
- ½ paczuszki (20g) Turbo Smak CN Pasztet - typ wielkanocny
- 2 szklanki ciepłego rosołu ( po ugotowaniu królika i słoniny)
- 3 foremki aluminiowe
Sposób przygotowania
- Do garnka włożyłam królika i słoninę oraz liście laurowe i owoce jałowca, całość zalałam ciepłą wodą i gotowałam na małym ogniu do miękkości ( ok.100 min)
- Bułkę namoczyłam w ciepłym rosole (po ugotowaniu słoniny i królika)
- Surową wątrobę zmieliłam na najmniejszym sitku maszynki ( Ø2,0 mm) – jeżeli posiadacie w domu melakser to wątrobę można zmiksować)
- Namoczoną bułkę, ugotowane mięsa (pozbawione kości) i słoninę zmieliłam dwa razy na sitku Ø 2mm – możecie i w tym przypadku także posłużyć się melakserem
- Całość dokładnie zmieszałam w misce z solą, chilli, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, jajkiem i przyprawą Turbo Smak CN Pasztet - typ wielkanocny
- Do przygotowanych foremek aluminiowych wysmarowanych tłuszczem i oprószonych bułką tartą przełożyłam przygotowany pasztet.
- Foremkę umieściłam w piekarniku nagrzanym do 140˚C i zapiekałam przez 15 min do momentu lekkiego zarumieniania, następnie temperaturę obniżyłam do 110˚C i piekłam jeszcze przez 40 minut.
- Pasztet pozostawiłam w foremce do wystygnięcia
Więcej przepisów
Rodzaj wyrobu
Przyprawa
Komentarze
Tyle samo słoniny co
Tyle samo słoniny co szlachetnego mięsa............MASAKRA z takimprzepisem
Dodane przez remkh (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Tyle samo słoniny co
Mieliśmy okazję w firmie
Mieliśmy okazję w firmie kosztować ten pasztet od p. Ani, był wyśmienity. Lekko smarowny a jednocześnie także do krojenia. Myślimy, że nie nastąpiła pomyłka w recepturze bo bywają pasztety gdzie udział tłuszczu sięga nawet do 60 % . Cóż są gusty i guściki ... A ze smakami staramy się nie dyskutować.