Przepisy z rodzaju: kiełbasy

Surowa à la metka

Dodane przez Przemek - wt., 27 Luty 2024
Zrobiłem na próbę kiełbasę surową w jelicie białkowym. Taka niby - metka. Skład surowcowy oraz przyprawy dodałem jednak typowo jak do kiełbasy surowej. Pomyślałem, co wyjdzie to wyjdzie. W efekcie wyszła bardzo dobra, w zasadzie smarowna kiełbasa surowa. Jak ktoś lubi surowiznę i nie gotuje kiełbasy surowej, to jak najbardziej może użyć jelit białkowych bo efekt ten sam a robota idzie szybciej.

Kanapkowa z serem i papryką

Dodane przez Przemek - śr., 31 Styczeń 2024
Kiełbasę z serem w jelitach wieprzowych już robiłem. Teraz stwierdziłem, że zrobię sobie parzoną kiełbasę w osłonce termokurczliwej i dodam sobie jeszcze do niej kawałki suszonej papryki. Nadziewanie do takiej osłonki idzie bardzo szybko (nie trzeba używać i brudzić nadziewarki wystarczy naładować farsz łyżką). Jeśli ktoś lubi eksperymentować z kiełbasą, to taki wyrób powinien przypaść mu do gustu, a zamiast sera i papryki może dać do środka swoje ulubione dodatki.

Łopatkowa z majerankiem

Dodane przez Przemek - wt., 31 Październik 2023
Kiełbasa z samej łopatki bez klasyfikacji? A kto mi zabroni? Bez zbędnych ceregieli kupiłem łopatkę, pokroiłem w dużą kostkę i zmieliłem wszystko jak leciało na sitku o średnicy 13 mm. Do tego wszystkiego wrzuciłem ulubione przyprawy, dodałem trochę wody i wymieszałem. Kiełbasa wyszła miękka, sprężysta i soczysta. Niczym nie odbiegała od kiełbasy klasyfikowanej robionej z boczku i szynki a roboty sporo mniej. Różni się jednak znacząco kolorem, co widać na załączonych zdjęciach.

Kiełbasa w siatce

Dodane przez Przemek - sob., 30 Wrzesień 2023
Zainspirowany przepisem z Internetu postanowiłem samemu spróbować zrobić kiełbasę w siatce wędliniarskiej. Nadziewanie przebiegło bardzo szybko i bez większych problemów. Wędzenie i parzenie bez żadnych „ekscesów“ (nic nie wykapało, tłuszcz się nie wytopił, mięso nie wyleciało). Po wystudzeniu przy próbie ściągnięcia siatki, miejscami, tam gdzie mięso bardziej wpiło się w siatkę to odrywało się dużymi kawałkami mięsa (ale powtarzam tylko miejscami). Generalnie jako ciekawostkę polecam każdemu spróbować wykonać taką kiełbasę bez jelit.

Kanapkowa z serem

Dodane przez Przemek - śr., 30 Sierpień 2023
Zabrakło mi jelit wieprzowych przy nadziewaniu kiełbasy białej z serem. Szybko przejrzałem półkę z akcesoriami do wyrobu kiełbas i znalazłem osłonkę białkową. Od razu ją namoczyłem i nadziałem resztę farszu. Wrzuciłem do wędzarni do wędzenia, następnie sparzyłem i wyszła mi bardzo dobra kiełbasa kanapkowa z duża ilością sera.

Salceson łopatkowy

Dodane przez Przemek - pon., 31 Lipiec 2023
Salceson nie musi się składać tylko z „pozostałości” ze świniobicia. Można zrobić sobie salceson „na bogato” z samego mięsa. Ja akurat wybrałem łopatkę. Równie dobrze może to być karkówka bądź szynka. Łopatka jednak z tego zestawienia jest najtańsza. Wbrew pozorom pracy nie jest aż tak dużo. Raczej trzeba się uzbroić w cierpliwość przy gotowaniu mięsa i parzeniu salcesonu. Efekt końcowy, myślę że jest tego wart.

Ślimaczki

Dodane przez Michał - śr., 31 Maj 2023
Lato już nie długo, a pod względem kulinarnym, kojarzy mi się z grillowanym mięsem i kiełbaskami. Te przygotowane samodzielnie nie dosyć że, smakują lepiej, to i jeszcze przynoszą satysfakcję. Ślimaczki zawsze robię w kilku wariantach, podstawowym, ostrym i ziołowym. Poniższy przepis opiera się na dwóch mieszankach bogatych w czosnek niedźwiedzi, liść pietruszki, lubczyk i pieprz.

Krucha ze szpinakiem i chrzanem

Dodane przez Michał - wt., 28 Marzec 2023
Kiełbasa z tego przepisu posiada bardzo delikatną, ledwie wyczuwalną osłonkę. Połączenie szpinaku i chrzanu świetnie się komponują, tworząc wraz z użytymi przyprawami zwięzłą całość. Kiełbaska jest krucha, a farsz soczysty o intrygującym przekroju. Najlepiej mi smakuje po kilku dniach, gdy trochę przeschnie. Równie dobrze smakuje, oczywiście podana na ciepło.

Kiełbasa suszona

Dodane przez Michał - ndz., 26 Luty 2023
Kolega poczęstował mnie kiełbasą suszoną. Zaskoczył mnie nie tylko jej smak i kruchość, ale bardziej zdziwił mnie sposób wykonania. Otóż farsz na kiełbasę mieszamy krótko, od razu po nadzianiu w jelita, kiełbasę parzymy. Następnie kiełbasa od razu wkładana jest do wędzarnika w celu suszenia, wędzenia i podpiekania. Kiełbasę można jeść już po wystygnięciu. Jest wtedy bardzo krucha, a co ważne skórka jest praktycznie nie wyczuwalna. Można również kiełbasę powiesić w suchym i przewiewnym miejscu, wówczas otrzymamy wyśmienitą kiełbasę suszoną.